Глибоцька районна рада

Виїзд дитини за кордон в 2019 році

Створено: Вівторок, 30 липня 2019

       Законодавством України, зокрема п. 3 ст. 313 Цивільного кодексу, передбачено право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни. Однак, незалежно від мети подорожі (лікування чи оздоровлення за кордоном, туристична екскурсія, поїздка до родичів тощо), діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків і в їх супроводі або разом з особами, які уповноважені батьками дитини.

 

Стаття присвячена особливостям виїзду неповнолітніх громадян за межі України у супроводі мами і тата, одного з батьків або з іншими членами сім’ї. В статті розглянуто найбільш актуальні питання і проблеми, що супроводжують вивезення дитини за кордон.

           Який порядок вивезення дитини за межі України?

Процедура вивезення дітей, які не досягли шістнадцяти років, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених ними, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, здійснюється за нотаріально посвідченим дозволом другого з батьків. Документ обов’язково повинен містити маршрут прямування і часові рамки запланованої поїздки.

Покинути Україну без згоди батька (матері) на виїзд дитини за кордон можна в таких випадках:

  • ·батько є іноземцем або особою без громадянства та відсутній у пункті пропуску
  • ·є підтверджена заборгованість по сплаті аліментів терміном більше чотирьох місяців
  • ·в закордонному паспорті матері або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік (Постанова Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 733)

З 29 серпня 2019 року виїзд з дитиною за кордон на строк до 1 (одного) місяця можливий з тим із батьків, з яким постійно проживає дитина. При цьому обов’язковою умовою для перетину дитиною держкордону разом з матір’ю чи батьком є наявність рішення суду або органу опіки та піклування про постійне проживання дитини з мамою або татом відповідно.

      Перед виїздом разом з дитиною мати або батько повинні обов’язково повідомити другого з батьків про вивезення дитини (за умови, що той не ухиляється від сплати аліментів і належним чином виконує свої батьківські обов’язки). Зазначені зміни в порядок виїзду дітей з України прийняті в рамках ініціативи Мін’юсту «Чужих дітей не буває».

Згода батька на вивезення дітей за кордон не потрібна при пред’явленні таких документів:

  • ·довідка про народження дитини, видана органом РАЦСу, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України
  • ·довідка про наявність боргу по аліментам, видана державним або приватним виконавцем
  • ·рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України
  • ·судове рішення про визнання другого з батьків недієздатним
  • ·рішення суду про визнання батька безвісно відсутнім
  • ·судове рішення про позбавлення батьківських прав
  • ·свідоцтво про смерть другого з батьків

 

        Як оформити довіреність на виїзд дитини за кордон?

  Нотаріальна згода батьків на вивезення дітей за кордон є юридичним документом, що запобігає незаконному вивезенню (викраденню) дітей з України. Дозвіл батька (матері) на перетин дитиною кордону потрібен тільки громадянам України. Діти, які мають громадянство інших держав, виїжджають з України без пред’явлення довіреності.

Процедура оформлення довіреності (заяви) на вивезення дітей за кордон займає близько 15-20 хвилин. Для цього нотаріусу потрібно надати такі документи: оригінали паспортів батьків, їх ІПН та свідоцтво про народження дитини. При цьому, форма довіреності залежить від того, хто супроводжує дитину в подорожі. Якщо донька або син виїжджає з країни в супроводі близьких родичів (бабусі, дідуся, дядьки, тітки, брата, сестри), нотаріально завірений дозвіл на перетин дитиною кордону повинен надаватися і батьком, і матір’ю.

  При складанні нотаріально завіреної заяви на виїзд малолітньої (неповнолітньої) дитини з України обов’язково вказується інформація про особу, що супроводжує малюка (довіреність оформляється на її ім’я), країни подорожі (включаючи транзитні), а також цілі і терміни поїздки.

    Увага! Перетин кордону здійснюється виключно за оригіналом довіреності (згоди) на виїзд.

         Який термін дії довіреності на вивезення дитини за кордон?

Строк довіреності на дитину для виїзду за рубіж прописується індивідуально, так як період її дії безпосередньо залежить від цілей подорожі. На законодавчому рівні передбачено оформлення батьківської згоди на кожну поїздку окремо, однак в деяких випадках (лікування, навчання, спілкування з родичами тощо) довіреність може бути оформлена на кілька поїздок. Вартість довіреності на виїзд дитини за кордон у 2019 році становить близько 200-250 гривень.

       Чи може дитина їхати за кордон по ID-картці?

Громадяни України, які отримали внутрішній біометричний «АйДі» паспорт, можуть виїхати за кордон без оформлення закордонного паспорта тільки в обмежений перелік країн. Наприклад, поїхати з дитиною по ID-карті можна в Туреччину і Прибалтику — Латвію, Литву й Естонію (після підписання договору). Таким чином, виїзд дитини за кордон по «АйДі» картці істотно обмежений, а в переважну більшість країн ЄС — заборонений. Однак важливо знати, що за технічними характеристиками український ID-паспорт у формі картки можна використовувати для того, щоб їхати за кордон без наявності біометричного закордонного паспорту.

Які документи потрібні для поїздки за кордон з дитиною?

Неповнолітні діти можуть перетинати межі України за допомогою закордонного паспорту, проїзного документу або за закордонним паспортом батьків (з внесеними даними про дитину). Слід зазначити, що Міграційна служба України припинила виготовлення проїзних документів для дітей, а також їх внесення в закордонні паспорти батька або матері. Дійсний проїзний документ дитини може використовуватися для виїзду за кордон до закінчення терміну дії, але не пізніше, ніж до 1 жовтня 2019 року.

Таким чином, переймаючи європейську практику, найближчим часом закордонний паспорт для дитини буде єдиним діючим документом для перетину кордону. При цьому оформити його можна і новонародженим, але термін дії документа для дітей, які не досягли 16 років, обмежений чотирма роками. Після досягнення 16-річного віку закордонний паспорт видається на 10 років.

Як і де оформити закордонний паспорт для дитини?

Для отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон слід звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби та подати повний пакет документів для виготовлення закордонного паспорта на дитину, список яких наведено нижче:

  • ·заява-анкета, заповнена дитиною (якщо їй виповнилося 16 років) або одним з батьків (для оформлення закордонного паспорта особам, які не досягли шістнадцятиріччя)
  • ·2 кольорові фотографії розміром 3,5 на 4,5 см, а також фотографія розміром 10 на 15 см портретного формату (для відцифровування зображення особи шляхом сканування)
  • ·паспорт громадянина України або свідоцтво про народження
  • ·квитанції про оплату адміністративного збору

При оформленні документів на виготовлення дитячого закордонного паспорта присутність малюка до 12 років не обов’язкова. Діти старшого віку повинні з’явитися у відділ ДМС особисто.

Скільки коштує дитячий закордонний паспорт для вивезення дитини?

 

Вартість виготовлення закордонного паспорта для дитини в Україні визначається такими документами:

  • ·Постанова Кабінету Міністрів України № 1098 від 26 жовтня 2011 року про «Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України та Державної міграційної служби платних послуг»
  • ·Постанова КМУ № 795 від 04 червня 2007 року «Про затвердження переліку платних послуг, що надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» (в редакції від 03.11.2016)
  • ·Декрет Кабміну України № 7-93 від 21 січня 1993 року «Про державне мито» (редакція 01.01.2017)
Які терміни виготовлення закордонного паспорта для дитини?

Постановою Кабінету Міністрів України № 152 «Про затвердження Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення» від 7 травня 2014 року встановлено такі строки отримання закордонного паспорта (терміни виготовлення залежать від ціни та мети поїздки):

  • ·до 20 робочих днів — загальний порядок
  • ·до 7 робочих днів — термінова процедура
  • ·до 3-х робочих днів — екстрений порядок, викликаний необхідністю в лікуванні особи, що залишає країну; виїздом особи, яка супроводжує тяжкохворого; смертю родича, що проживає за кордоном (на підставі підтверджуючих документів)
Як вивезти дитину за кордон без згоди батька?

В юридичній практиці зустрічаються випадки, коли батько не дає згоду на виїзд неповнолітніх дітей з України. Це може бути викликано розлученням і подальшим конфліктом з дружиною, або місце проживання батька просто невідомо. Якщо мирним шляхом досягти компромісу не вдається, єдиним варіантом вирішення проблеми є звернення до суду.

Особливу увагу слід приділити складанню позовної заяви, оскільки від переконливої аргументації необхідності вивезення дитини за кордон залежить результат судового розгляду. Доказом може послужити довідка з медичної установи про потребу в лікуванні за кордоном, якщо метою поїздки є оздоровлення, або письмовий доказ родинних зв’язків, якщо подорож викликана бажання відвідати родичів, які живуть в іншій країні.

Який перелік документів потрібен для отримання дозволу на виїзд дітей за кордон України через суд?

Процедура надання судового дозволу на вивезення дитини з України (список документів):

  • ·позовна заява про виїзд дитини за кордон
  • ·копія внутрішнього паспорта, ІПН позивача
  • ·копія рішення суду про розірвання шлюбу
  • ·копія свідоцтва про народження дитини
  • ·позовна заява та додатки до неї
  • ·докази доцільності поїздки

 

 

 

Copyright 2016 Виїзд дитини за кордон в 2019 році.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free